13/10/18

Jak wyhamować auto?

Krytycznym czynnikiem jaki przesądza o eksploatacji auta w sposób bezpieczny są wydajne hamulce. Każda awaria w systemie hamującym pojazdu doprowadzić może w najlepszym przypadku do nieodwracalnego inwalidztwa, a wielekroć nawet i do śmierci kierowcy i osób postronnych.
Hamulec to integralny komponent samochodu jaki przeznaczony jest do zmniejszenia prędkości auta oraz do zatrzymania pojazdu. Hamulec taki jest podzespołem w układzie hamulcowym wozu.

Auta ciężarowe niejednokrotnie wyposażone są w pneumatyczny układ hamulcowy (http://www.italtruck.pl/kategoria/uklad-hamulcowy). Taki hamulec pneumatyczny zachowuje duże ciśnienie w układzie hamulcowym. Wywołuje stopowanie auta gdy to ciśnienie redukuje się. Ciśnienie to ogranicza się w momencie przyciśnięcia pedału hamowania uruchamiając również zawór pneumatyczny redukujący ciśnienie w układzie co przyczynia się do rozruchu hamulców kół. Ciśnienie w takim układzie hamulcowym podtrzymywane jest przez sprężarkę. Pomiędzy atutami takiego rodzaju rozwiązania mieści się m.in. to iż nawet po unieruchomieniu silnika bądź też po rozerwaniu przewodów pneumatycznych możliwe jest skuteczne unieruchomienie ciężarówki.

Kolejnym podejściem w kwestii systemów hamulcowych jest hamulec tarczowy jaki złożony jest z tarczy hamulcowej związanej trwale z wałem, jak również wyposażony w dwa albo więcej klocków hamulcowych okrytych środkiem ciernym, które są dociskane do tarczy przy wykorzystaniu siłownika hydraulicznego, względnie też pneumatycznego. Fundamentalny fragment hamulca tarczowego stanowi tarcza hamulcowa, która zrobiona jest zazwyczaj z żeliwa, aczkolwiek może być także wykonana z materiałów ceramicznych. Takie tarcze hamulcowe mogą mieć otworki wentylacyjne, jakie służą do odprowadzania gazów powstałych w trakcie unieruchamiania pojazdu.

O mnie

  • Jerzy Pilecki
  • To ja, Jurek z Lipska. Od maleńkości pociągały mnie auta i tak mi zostało.

Pages