12/12/18

Kupowanie używanego samochodu

stare samochody

Samochody napotykane na rodzimych ulicach notorycznie się polepszają. Sprawa oczywista, w dalszym ciągu przeważają u nas auta używane, jakich corocznie setki tysięcy ściąga się do nas z zasobniejszych krajów zachodniej Europy, jednak są to wszelako zrazu samochody o coraz to nowszych rocznikach. Coraz ciężej jest wypatrzyć gdzieś auto na starych, czarnych tablicach rejestracyjnych, a z drugiej strony rosnąca numeracja nowych białych tablic rejestracyjnych podkreśla iż Polacy coraz bardziej systematycznie wymieniają starsze pojazdy na nowsze. Bezspornie jednak stosunkowo incydentalnie wymienia się dotychczas używane auto na całkiem nowe, takie kupione bezpośrednio u dilera, w dalszym ciągu jest to przeważnie auto używane, jednakowoż już o kilka lat młodsze od tego jakim się wcześniej jeździło.

Sprawianie używanego wozu potrafi przypominać szczyptę obstawianie na loterii. Jeśli posiadasz dużo szczęścia to możesz natrafić na perfekcyjnie dopieszczony wóz jakim przejeździsz dalej mnóstwo lat, jeżeli jednak będziesz mieć mniej powodzenia to co rusz będziesz objeżdżać warsztaty samochodowe. Aby nie popaść w zasadzkę przygotowaną przez cwanych sprzedawców używanych aut warto przedsięwziąć parę racjonalnych posunięć, które zmniejszają wymiar podobnego zagrożenia. W szczególności kalkuluje się trzymać w obrębie kumpli człowieka lepiej niż my znającego się na pojazdach, który będzie potrafił służyć podporą w trakcie sprawunku (a i będzie to dla niego świetna okazja żeby wykazać się swą wiedzą). Wiemy doskonale, że pojazdy w komisach bądź też od indywidualnych importerów są przed odsprzedażą glancowane na błysk, jednakże nikt nie przejmuje się żeby zreperować je starannie, a zaledwie tylko usiłuje go poprawić tylko z wierzchu. Z tego względu wypada wnikliwie przejrzeć pojazd z jakiejkolwiek strony zanim się go kupi. Trzeba zweryfikować czy nie znać po nim śladów jakichś modyfikacji blacharsko-lakierniczych (co dowodzić może powypadkowe pochodzenie samochodu), popatrzyć czy nigdzie nie ma jakichś wgłębień, zerknąć pod pokrywę do silnika, a jeszcze dodatkowo liczyć się z powinnością podmiany kilku części niedługo po dokonaniu nabytku, jak np. rozrząd https://www.ivecosklep.pl/pl/c/Rozrzady/102 (bo nie wiadomo kiedy był poprzednio zastępowany pasek rozrządu), filtry, olej, opony itp.

Kiedy kupuje się auto używane to bezwarunkowo trzeba skonstruować jakąś umowę kupna-sprzedaży, a także uiścić tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych (w wielkości 2% wartości wozu, przy czym nie istotne ile za niego zapłacimy bo Urzędy Skarbowe mają swoje tabelki z przelicznikami). Masz na to dwa tygodnie. Następnie potrzeba zarejestrować pojazd w miejscowym urzędzie powiatowym. Samochód w momencie rejestracji musi posiadać ważne badania techniczne, dlatego lepiej jest poszukiwać auta, jakie posiada jeszcze ważne badania techniczne przez chociaż miesiąc od terminu nabycia. W dalszej kolejności trzeba będzie wykupić ubezpieczenie OC. Zakupiony samochód może być wcześniej ubezpieczony, tylko w podobnym wypadku należy przeprowadzić cesję umowy ubezpieczenia na kupca.

O mnie

  • Jerzy Pilecki
  • To ja, Jurek z Lipska. Od maleńkości pociągały mnie auta i tak mi zostało.

Pages